Månedens anbefalinger - oktober 2025

Oprettet d. 30. oktober 2025

Picasso – manden og myten
v. Birgitte Zacho, kunsthistoriker, mag. art. forfatter

“Med sin meget behagelige og ligefremme facon og sin imponerende viden om såvel kunstens udvikling som historiske forhold, formåede Birgitte at holde tilhørerne i ånde lige fra start – en fremragende og indsigtsfuld formidler, der tydeligvis elsker sit stof. Man gik derfra klogere på Picasso og hans tid og med stor lyst til at lære mere.”

 

Underholdende foredrag om kaffe og kaffens kulturhistorie
v. Kjeld Hermansen, speciallæge og forsker

“Rigtig god, underholdende og humoristisk foredrag om kaffens historie, samt kaffens indvirkning på sundheden.”

 

Fra en retsmediciners hverdag
v. Asser Hedegård Thomsen, retsmediciner ved Institut for Retsmedicin, Aarhus Universitet

“Tirsdag d. 30. september holdt Redningshuset i Klitmøller sit første foredrag i samarbejde med Folkeuniversitetet. Alt det praktiske med Folkeuniversitetet forløb som smurt, og foredragsholderen var hurtig til at reagere på vores forespørgsel. Det blev en rigtig fin aften i redningshuset. Asser Hedegaard Thomsen var en meget dygtig formidler, der fik engageret publikummet. Veloplagt, humoristisk og vidende fortalte han om sin hverdag som retsmediciner. Aftenen blev en succes og der har også været fine tilbagemeldinger fra publikum.”

 

Alberto Giacometti
v. Mathilde Teglgaard Nielsen, cand.mag. i medievidenskab og kunsthistorie

“Et spændende foredrag, hvor vi blev præsenteret for kunstnere og filosoffer, der har inspireret Alberto Giacometti og senere, hvilke kunstnere han gennem sin kunst inspirerede. En gennemgang af hans fantastiske skulpturer og hvorfor de havde de udtryk, som er så kendetegnende for Giacometti. Som noget ret uventet, fik vi også præsenteret en del malerier. Et inspirerende og levende foredrag.”

 

Theodora Lang og hendes skole
v. Mikael Frausing, ph.d. i historie, museumsinspektør ved Museum Silkeborg

“Michael Frausings foredrag bygger på et forskningsprojekt. Theodora Langs liv og virke blev sat i sammenhæng med den forandring, som synet på pigers og kvinders skolegang og uddannelse gennemgik fra ca. 1880 til 1930. Th. Lang havde stor betydning, både lokalt, nationalt og politisk, og hun blev på den måde et forbillede for mange. Foredraget var velstruktureret og forbilledligt klart formidlet.”

 

Georg Brandes og det moderne gennembruds ideer.
v. Per Dahl, lektor emeritus

“Vi havde en meget interessant aften med en spændende historisk kontekstualisering af Georg Brandes. Desuden fik vi et grundigt indblik i hans påvirkning på tænkningen i Europa.”

 

Den litterære klassiker: Thomas Mann og Trolddomsbjerget

v. Adam Paulsen, Ph.d., lektor i litteraturvidenskab v. SDU

“Et super fint og velforberedt foredrag, hvor vi kom i dybden både med forfatteren og værket.”

 

Som man si’r
v. Michael Ejstrup, sprogforsker, forfatter og ph.d. i lingvistik og retorik

“Som altid dybt engageret foredragsholder med mange fine eksempler som alle kan relatere sig til. Fin professionel udarbejdet og anvendelse af billedserier med overensstemmelse med det talte.”