Færøerne – en moderne nations fødsel

Charlotte Langkilde, Forfatter, selvstændig translatør. Uddannet i statskundskab i Paris. Cand. ling. merc. i Danmark
13. marts 2025 Kl. 19:00 Holmegaard-Suså Folkeuniversitet

Indsigtsfuld og velresearchet bog om Færøerne og de reformer, der forvandler øsamfundet til en moderne nation. Alt det, du ikke vidste om Færøerne.
I 1849 tiltrådte Carl Emil Dahlerup som amtmand i på Færøerne og stod overfor opgaven med at indføre Grundloven og modernisere snart sagt alle forhold på øerne. Færøerne havde været en del af Danmark siden 1397, men var stagneret som følge af sin fjerne beliggenhed og ødelæggelserne i Danmark under Napoleonskrigene. Selv om Dahlerup mødte modstand, lykkedes det trods kontroverser og konflikter i det genetablerede Lagting at forvandle Færøerne til en moderne nation.
Anmelderroste Charlotte Langkilde er kendt for sine super velresearchede og spændende udgivelser ’Bedraget: Sagen om Nordisk Fjer’ fra 2013 og ’Oluffa: fra Tórshavn til Brandts Klædefabrik’ udgivet i 2016. Fortællingen om Oluffa, datter til Carl Emil Dahlerup, er en slægtshistorie om Charlotte Langkildes oldemor, der var født på Færøerne og livet igennem kaldte sig færing. Bogen gav forfatteren blod på tanden til at forske mere i Færøernes historie og mere eksakt den periode, hvor Dahlerup satte sit aftryk på øerne.
Langkilde er en glimrende fortæller, der indfanger en vigtig periode i såvel Færøernes som Danmarks historieskrivning. Det er ganske frygteligt at læse om Danmarks negligering af øerne. Færingerne led i fattigdom uden nævneværdige udviklingsmuligheder som uddannelse og politisk indsigt.
’Færøerne: en moderne nation fødes’ er yderst velskrevet og giver et hav af aha-oplevelser undervejs. Charlotte Langkilde løfter sløret for et ubeskrevet blad i Færøernes historie, der giver en ny respekt for det smukke ørige.

Sted: Fensmark Præstegård Chr. Winthersvej 2, Fensmark 4684 Holmegaard