Maden på bordet – danske måltider og mad i kulturhistorisk perspektiv.

10. september 2026 Kl. 17:00 Ærø Folkeuniversitet

Foredraget foregår i uge 37 – Folkeuniversiteternes Uge

Maden på bordet – dansk mad og måltider i kulturhistorisk perspektiv:

Med afsæt i et fælles måltid kommer Lisbeth Haastrup rundt om hvordan grøntsager, kød og kartofler gennem tiden er blevet tilberedt til madretter og hvordan de er blevet spist.
Kampen om maden omkring første verdenskrig og klimaudfordringerne i dag peger på mulige og nødvendige prioriteringer og forandringer i forsyning, fordeling, erstatning og madens og måltidernes betydning for både sundhed, ernæring, klima og ikke mindst kulturelle og sociale fællesskaber.
Umiddelbart før foredraget serverer Janne på Hotel Ærøhus kl. 18 en klassisk dansk menu i et samarbejde med foredragsholderen. Tilmelding til måltiden inden d. 8.september telefon 62521003. Pris: xxx

Flere datoer:
Højskolevævning og kvindeliv – og om en slags længsel efter identifikation og resonans 22. oktober 2026 Ærø Museum, Smedegade 22 I Ærøskøbing
Håndtering af landbrugets udfordringer med kvælstof og pesticider 12. november 2026 Rådhuset, Statene, Ærøskøbing
Sted: Hotel Ærøhus, Vestergade 38, Ærøskøbing